TP-LINK AV1000 a AV500: nové série domácich Powerline adaptérov pre prenosy dát po elektrickej sieti

Slovensko, Bratislava – 21. 12. 2015 – Spoločnosť TP-LINK, popredný svetový dodávateľ sieťových produktov pre domácnosti a malé firmy, uvádza na slovenský trh nové štartovacie série powerline adaptérov AV500 a AV1000 určené pre rýchle prenosy dát po elektrickej sieti.

Oba modely adaptérov sú osadené dvoma štandardnými portami RJ45 pre pripojenie všetkých typov koncových zariadení – od počítačov a herných konzol cez set-top boxy a inteligentné televízie po tlačiarne a sieťové disky NAS. Ďalej sa môžu pochváliť tiež priechodnou elektrickou zásuvkou a vďaka patentovanej technológii zníženej spotreby ušetrí v pokojovom režime až 85 % energie.

Rýchle dáta v celom dome bez káblov a žiarenia

Technológia Powerline je jedným zo spôsobov, ako vybudovať, modernizovať či rozšíriť počítačovú sieť v bytoch, kanceláriách, rodinných domoch a ďalších priestoroch. Funguje na princípe prenosu signálu po bežných elektrických rozvodoch na vzdialenosť až 300 metrov, a to v prípade AV500 rýchlosťou až 500 Mbit/s alebo až 1000 Mbit/s pri type AV1000. Obe novinky teda disponujú výkonom viac než dostatočným pre viacnásobné streamovanie videa vo vysokom rozlíšení HD/3D/4K, hranie náročných online hier alebo rýchle sťahovanie veľkých objemov dát.

Možnosť prenosov po elektrickej sieti doplňujú u AV1000 dva gigabitové ethernetové porty zaisťujúce rýchlu komunikáciu medzi adaptérom a koncovým zariadením. Technológiu Powerline ocenia nie len tí, ktorí nechcú alebo nemôžu inštalovať nové ethernetové káble, ale aj tí, ktorí nechcú zvyšovať záťaž elektromagnetickým žiarením Wi-Fi siete napríklad kvôli rušeniu iných prístrojov.

Jednoduché sprevádzkovanie bez zložitého nastavovania

Oba adaptéry stačí zapojiť do elektrických zásuviek a pomocou ethernetového kábla jeden z nich pripojiť k routeru a druhý ku koncovým zariadeniam. Adaptéry sa navzájom automaticky detekujú a naviažu spojenie. Zabezpečenie siete sa vykoná stlačením tlačidla pre párovanie na adaptéroch, medzi ktorými má byť naviazané šifrované spojenie. Používateľ nemusí vykonávať žiadnu počiatočnú konfiguráciu ani neskoršie nastavovanie.

O zásuvku neprídete

Powerline adaptéry AV500 a AV1000 sú vybavené vstavanou štandardnou elektrickou zásuvkou, do ktorej je možné zapojiť akékoľvek zariadenie alebo predlžovací kábel. Odber je možný až do prúdu 16 A, teda dostatočný pre väčšinu bežných spotrebičov. Adaptéry sú navyše osadené šumovými filtrami, ktoré potlačujú rušenie cudzorodými signálmi v sieti a zlepšujú tak výkon dátového prenosu.

Powerline adaptéry AV1000 a AV500 sú už k dispozícii v predajnej sieti partnerov spoločnosti TP-LINK a to za odporúčanú koncovú cenu 107,20 EUR a 58,80 EUR.

Kľúčové vlastnosti:

  • Vyhovuje štandardu HomePlug AV2
  • Rýchlosť prenosu dát až 500 Mbit/s, respektíve 1000 Mbit/s – ideálne pre náročné úlohy, HD video a online hry
  • Dva ethernetové konektory pre pripojenie počítača, hernej konzoly, tlačiarne, NAS a iných zariadení k internetu
  • Vstavaná elektrická zásuvka 16 A
  • Dostupnosť všade, kde je elektrická zásuvka, nie je nutná ďalšia kabeláž
  • Dosah až 300 metrov
  • Jednoduché sprevádzkovanie na princípe Plug & Play
  • Režim nízkej spotreby znižuje príkon až o 85 %